We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40727 LED Bulb, General Purpose, A19 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Frosted, Daylight Light
SKU
ORG8483273
by Sylvania
$39.81 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Bulbs & Lamps
Sylvania LED Bulb, General Purpose, Wattage Rating: 11 W, Lamp Base: E26, Lamp Shape: A19, Lamp Finish: Frosted, Lumens: 1100 Lumens, Dimmable, Light Color: Daylight, Color Temperature: 5000 K, Color Rendering Index (CRI): 91, Average Life: 15,000 hr, Dimensions: 60.4 mm Dia x 103.6 mm L, Incandescent Equivalent: 75 W
| Average Life | 15000 hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Dimensions | 60.4 mm Dia x 103.6 mm L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 75 W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 1100 Lumens |
| Type | General Purpose |
| Wattage Rating | 11 W |
| UPC | 046135407277 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7800 |
| MPN | 40727 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In