We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40875 Natural LED Bulb, General Purpose, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG1228089
by Sylvania
$35.98 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Controls blue wavelengths for lower glare and reduced eye strain to improve readability and supports an improved sleep-wake cycle
- Perfect fit where clean light color rendering is needed for seeing realistic, vivid colors without sacrificing light output
- Properly saturates red to make building spaces and flesh tones accurate and vibrant, without oversaturating (which compromises energy efficiency)
- Superior flicker performance and excellent dimmability results in better visual comfort
- Exceptional color quality without the loss of efficacy typical of most 90+ CRI solutions
- For indoor/outdoor damp locations
Category: Bulbs & Lamps
Mimicking the natural light spectrum, this industry first, award-winning Sylvania LED portfolio of lamps and luminaires offers the best alternative to natural light and brings the benefits of natural light to inside spaces - all while saving energy.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 2.64 in Dia x 4.57 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 123Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Includes | (4) LED Bulbs |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | A21 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 1600Lumens |
| Operating Temperature | -4 to 113deg F |
| Suitable for | Open Fixture |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| UPC | 046135408755 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5400 |
| MPN | 40875 |
| Brand | Sylvania |

Log In