We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40906 Natural LED Bulb, Spotlight, PAR38 Lamp, 90 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear, Daylight Light
SKU
ORG1228543
by Sylvania
$25.81 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Controls blue wavelengths for lower glare and reduced eye strain to improve readability and supports an improved sleep-wake cycle
- Perfect fit where clean light color rendering is needed for seeing realistic, vivid colors without sacrificing light output
- Properly saturates red to make building spaces and flesh tones accurate and vibrant, without oversaturating (which compromises energy efficiency)
- Superior flicker performance and excellent dimmability results in better visual comfort
- Exceptional color quality without the loss of efficacy typical of most 90+ CRI solutions
- For indoor/outdoor wet locations
Category: Bulbs & Lamps
Mimicking the natural light spectrum, this industry first, award-winning Sylvania LED portfolio of lamps and luminaires offers the best alternative to natural light and brings the benefits of natural light to inside spaces - all while saving energy.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 40deg |
| Beam Spread | Flood |
| Center Beam Candle Power | 2231cd |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4.72 in Dia x 5.11 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 81Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 1250Lumens |
| Operating Temperature | -4 to 113deg F |
| Type | Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15.5W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| UPC | 046135409066 |
| MPN | 40906 |

Log In