We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 58996 Halogen Bulb, 500 W, R7s Lamp Base, T3 Lamp, 9500 Lumens, 2000 hr Average Life
SKU
ORG9669193
by Sylvania
$16.12 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Home Bulbs
Sylvania Halogen Bulb, Wattage Rating: 500 W, 120 V, Lamp Base: R7s, Lamp Shape: T3, Lamp Finish: Clear, Lumens: 9500 Lumens, Color Rendering Index (CRI): 100, Average Life: 2000 hr, Dimensions: 0.375 in Dia x 4.68 in L, Filament Type: CC-8
| Average Life | 2000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimensions | 0.375 in Dia x 4.68 in L |
| Filament Type | CC-8 |
| Lamp Base | R7s |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | T3 |
| Lumens | 9500Lumens |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 500W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| UPC | 046135589966 |
| MPN | 58996 |

Log In