We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 73993 LED Bulb, Flood/Spotlight, R20 Lamp, 35 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Warm White Light
SKU
ORG0014704
by Sylvania
$19.36 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contractor Series LED reflector lamps are environmentally preferred products
- CRI of 80+ ensures good color definition
- Good color quality, lightweight
- Energy savings up to 86%
- Longer life than traditional incandescent lamps
- No warm-up time, instant on with full light output and stable color
- Smooth heat sink design
- Dimmable down to 10%
- For general lighting, recessed downlights, track lighting, wall washer, art galleries, hospitality, museums, offices, residential, restaurants, retail
Category: Bulbs & Lamps
Rated up to 11,000 hrs at 70% lumen maintenance, Contractor Series LED reflector lamps offer years of service and reduce energy and maintenance costs. Contractor Series LED reflector lamps are environmentally preferred products. They are RoHS compliant and contain no mercury, lead or other hazardous materials. They emit no UV or IR radiation. A CRI of 80+ ensures good color definition. These lamps offer a great value in both homes and businesses.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.63 in Dia x 3.75 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 35W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | R20 |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 325Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5W |
| UPC | 046135739934 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3900 |
| MPN | 73993 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In