We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 74081 LED Bulb, General Purpose, A19 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Frosted, Bright White Light
SKU
ORG0014506
by Sylvania
$16.23 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UV and IR-free
- Mercury and lead-free
- Reduces energy consumption up to 86%
- Lasts up to 11X longer than incandescent lamps
- No warm-up time, instant on with full light output and stable color
- For downlights, pendant fixtures, table lamps, wall sconces, healthcare, hospitality, residential, retail, indoor environments
Category: Bulbs & Lamps
Rated up to 11,000 hrs at 70% lumen maintenance, Contractor Series LED A19 lamps offer years of service and reduce energy and maintenance costs. Contractor Series LED A19 lamps are environmentally preferred products. They are RoHS compliant and contain no mercury, lead or other hazardous materials. They emit no UV or IR radiation. A CRI of 80+ ensures good color definition. These lamps offer a great value where a non-dimmable, semi-directional lamp is appropriate in both homes and businesses.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 2.36 in Dia x 4.4 in L |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 450Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 6W |
| UPC | 046135740817 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | 74081 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In