We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 74794 Ultra LED Bulb, Flood, Spotlight, PAR38 Lamp, E26 Lamp Base, Dimmable, 5000 K Color Temp
SKU
ORG0016725
by Sylvania
$50.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For general lighting, downlights and spotlight applications
Category: Bulbs & Lamps
Sylvania Ultra LED Bulb, Flood, Spotlight, Wattage Rating: 25 W, 120 V, Lamp Base: E26, Lamp Shape: PAR38, Lumens: 2650 Lumens, Dimmable, Color Temperature: 5000 K, Color Rendering Index (CRI): 81, Average Life: 25,000 hr, Beam Angle: 40 deg, Dimensions: 4.72 in Dia x 5.07 in L, Operating Temperature: -20 to 40 deg C, Center Beam Candle Power: 18,000 cd
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 40deg |
| Center Beam Candle Power | 18000cd |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4.72 in Dia x 5.07 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Lumens | 2650Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 40deg C |
| Type | Flood Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 25W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4500 |
| UPC | 046135747946 |
| MPN | 74794 |

Log In