We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 79129 LED Bulb, Track/Recessed, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU5.3 Lamp Base, Clear, Warm White Light
SKU
ORG0316067
by Sylvania
$22.67 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reduces energy consumption up to 75%
- Lasts more than 5.5X longer than halogen lamps
- No warm-up time, instant on with full light output and stable color
- UV and IR-free
- Mercury and lead-free
- For indoor use, accent/display lighting, recessed downlighting, track lighting, art galleries and museums, commercial and office space, hotels, residential, restaurants, retail sector
Category: Home Bulbs
LED technology reduces energy and maintenance costs when compared to conventional light sources. They are free of UV and IR radiation minimizing discoloration and fading of materials. These lamps are rated at up to 11,000 hrs life with a correlated color temperature (CCT) of 3000K. They are available with a GU5.3 base and 35 deg beam angle.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 35deg |
| Center Beam Candle Power | 650 |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 1.9 in Dia x 1.8 in L |
| Incandescent Equivalent | 35W |
| Lamp Base | GU5.3 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | MR16 |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 350Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Track/Recessed |
| Voltage Rating | 12V |
| Wattage Rating | 5W |
| UPC | 046135791291 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0300 |
| MPN | 79129 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In