We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 79622 LED Bulb, Track/Recessed, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Frosted, 2700 K Color Temp
SKU
ORG0316018
by Sylvania
$34.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Integrated lamp and trim
- Dimmable down to 25%
- UV and IR-free
- Mercury and lead-free
- Energy savings up to 77%
- For recessed downlights, hospitality, offices, residential, restaurants, retail
Category: Home Bulbs
Energy-efficient LED replacement for incandescent reflector lamps with integrated trim that updates the look of recessed lighting in one single solution. This easily installed lamp delivers energy savings up to 77% and is available in a warm 2700K color temperature.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 3-3/4 in Dia x 5 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lumens | 800Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Track/Recessed |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 15W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8100 |
| UPC | 046135796227 |
| MPN | 79622 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In