We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 79714 Ultra LED Bulb, General Purpose, A21 Lamp, 150 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Frosted
SKU
ORG0316182
by Sylvania
$30.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For downlights, pendant fixtures, table lamps and wall sconce applications
Category: Bulbs & Lamps
Sylvania Ultra LED Bulb, General Purpose, Wattage Rating: 23 W, 120 V, Lamp Base: E26, Lamp Shape: A21, Lamp Finish: Frosted, Lumens: 2600 Lumens, Dimmable, Color Temperature: 2700 K, Color Rendering Index (CRI): 80, Average Life: 15,000 hr, Dimensions: 2.93 in Dia x 5.45 in L, Operating Temperature: -20 to 45 deg C, Incandescent Equivalent: 150 W, Beam Spread: Omni-Directional
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Beam Spread | Omni-Directional |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 2.93 in Dia x 5.45 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Shape | A21 |
| Lumens | 2600Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 23W |
| Weight (lbs) | 0.7200 |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| UPC | 046135797149 |
| MPN | 79714 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In