We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 79736 LED Bulb, Flood/Spotlight, 90 W Equivalent, E26 Lamp Base, Cool White Light, 5000 K Color Temp
SKU
ORG0315655
by Sylvania
$24.63 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UV and IR-free
- Mercury and lead-free
- Reduces energy consumption up to 88%
- Lasts 4X longer than halogen lamps
- No warm-up time, instant on with full light output and stable color
- For general lighting, recessed downlights, track lighting, wall washer, offices, residential, restaurants
Category: Bulbs & Lamps
Rated up to 11,000 hrs at 70% Lumens maintenance, the Contractor Series LED PAR lamp family offers years of service and reduced energy and maintenance costs. These lamps offer great value with energy savings up to 88% in comparison to traditional halogen lamps. The 82 CRI ensures good color definition and can be used in many applications. They are UL listed for use in damp locations and are RoHS compliant with no lead or mercury. They emit no UV or IR radiation that can cause fading and discoloration of fabric or artwork.
| Average Life | 11000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 45deg |
| Center Beam Candle Power | 1250 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4.75 in Dia x 5.06 in L |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Lamp Base | E26 |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1200Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Flood/Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 13W |
| UPC | 046135797361 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.3200 |
| MPN | 79736 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In