We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania Light Sets, Mini, Red, 50-Light
SKU
ORG3527991
by Sylvania
$59.81 /12EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 12 x 2-1/2 x 4 in spacing
- 50 Lamps
Category: Christmas Light Sets
These Sylvania mini lights can be used on Christmas lights, wreaths, tree's, bushes, hedges, fences, pillars, weddings, holiday decor, prom, dance functions, restaurants, bars, patio's, pergolas, or wherever decoration lighting is needed.
| Average Life | 1000hrs |
|---|---|
| Cord Color | Green |
| Current Rating | 0.17A |
| Design/Theme | Christmas |
| Includes | (2) Spare Bulbs and (1) Spare Fuse |
| Lamp Color | Red |
| Lamp Spacing | 2.5in |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 0.425W |
| Length | 11.54in |
| Material | Glass |
| Number of Lamps | 50 |
| Type | Mini |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 20.4W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8500 |
| UPC | 883624140532 |
| MPN | V4053-33 |

Log In