We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 79582 Ultra Vintage LED Lamp, Decorative, B10 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base, Dimmable, Clear
SKU
ORG0316091
by Sylvania
$29.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- UV- and IR-free
- Mercury- and lead-free
- Suitable for damp locations
- Reduces energy consumption up to 90%
- Lasts up to 15X longer than incandescent lamps
- No warm-up time, instant-on with full light output and stable color
- For downlights, pendant fixtures, table lamps, wall sconces
Category: Home Bulbs
Rated up to 15,000 hrs at 70% lumen maintenance, SYLVANIA LED vintage lamps offer years of service and reduce energy and maintenance costs. SYLVANIA LED lamps are environmentally preferred products. They are RoHS compliant and contain no mercury, lead or other hazardous materials. They emit no UV or IR radiation. A CRI of 80 ensures good color definition.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 2175K |
| Dimensions | 1.37 in Dia x 4.33 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E12 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | B10 |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 360Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Decorative |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 4W |
| Download PDF File |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8900 |
| UPC | 046135795824 |
| MPN | 79582 |

Log In