We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
T1 Straight Gemini Bench & Pedestal Grinding Wheel, 10 in Dia x 1 in Thick, 1-1/4 in Arbor,Very Coarse
SKU
ORS54766253160788
by Norton
$96.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Reinforced toolroom cut-off wheels are used when you want to achieve a precise, thin cut with your chop saw or chop stroke machine.
- This wheel's performance to price ratio makes it an economical choice, and its durable aluminum oxide grain and bond makes it useful with a wide array of materials such as soft carbon steels, cast iron, tool steels, gray iron and ductile iron.
Category: Hand Tools
Reinforced toolroom cut-off wheels are used when you want to achieve a precise, thin cut with your chop saw or chop stroke machine. This wheel's performance to price ratio makes it an economical choice, and its durable aluminum oxide grain and bond makes it useful with a wide array of materials such as soft carbon steels, cast iron, tool steels, gray iron and ductile iron.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Metals |
| Arbor Diam [Nom] | 1-1/4 in |
| Bond | Vitrified |
| Dia. [Nom] | 10 in |
| Roughness Grade | Very Coarse |
| Speed [Max] | 2 |
| 485 RPM | |
| Thickness [Nom] | 1 in |
| Tool Shape | T1 |
| Wt. | 7.73 lb |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC | 23131503 |
| Manufacturer | Saint-Gobain |
| Brand | Norton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.7300 |
| UPC | 662531607884 |
| MPN | 66253160788 |

Log In