We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Take Me Along Sketch Book, 50 lb Tissue Paper Stock, Black/Silver Cover, (100) 11 x 8.5 Sheets
SKU
EPIR237117
by Bienfang
$9.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Build your creative drawing skills.
- Ideal for creating different series of sketches or building up a theme in pencil or ink.
- Wire binding allows you to open flat and easily remove pages.
- Acid-free paper.
Category: Arts & Crafts
Develop your creative drawing skills. Ideal for creating a series or building up a theme, the Take Me Along sketch book is designed for pencil and ink work. Wire binding allows you to open flat and easily remove pages. Lightweight, acid-free paper. Pocket-Sized Indicator: N; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Details: Coil-Lock; Book-Binding Edge: Side.
| Back-Cover Material | Paperboard |
|---|---|
| Book Width | 8.5" |
| Book-Binding Details | Coil-Lock |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Spine Length | 11" |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color | Black/Silver |
| Cover Design/Theme | Color Pencils |
| Dated/Undated | Undated |
| Front-Cover Material | Paperboard |
| Global Product Type | Drawing & Design Notebooks |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 50 lb Tissue |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Unruled |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Bienfang |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3100 |
| UPC | 079946158915 |
| MPN | R237117 |

Log In