We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tall Kitchen Quick-Tie Bags, 13 gal, 0.66 mil, 23.75" x 28", White, 200/Box
SKU
CLO15931
by Glad
$32.44 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Handle all kitchen and office demands with this ideally sized 13 gallon garbage bag.
- Prevent rips and tears with this unique design allowing bag to stretch at top while reinforced bands through middle contain bulk.
- The quick-tie closure makes for a simple removal and secures the trash bags, keeping all garbage inside.
- Designed to handle the heaviest of loads.
- Support an active kitchen and provide a versatile plastic bag to tackle any household or office chore.
- Ideal for use in schools, daycare centers, restaurants, hotels and other commercial facilities.
Category: Kitchen Storage & Organization
Glad Quick-Tie Trash Bags are designed with strong and dependable Quick-Tie flaps to keep the bag securely shut. The trash bags are built with 3 ply strength to support easy lifting and transporting the fullest load. With Glad Quick-Tie bags, you can securely and conveniently close the bag by cross tying the flaps. The 13 gallon size is perfect for kitchens, break rooms or throughout the workplace. Avoid messy trash disasters with these sturdy Quick-Tie flaps from Glad. Commercial/Consumer Use: Consumer Use; Maximum Volume Range: 11 to 15 gal; Maximum Volume Capacity: 13 gal; Waste Bag Thickness: 0.66 mil.
| Global Product Type | Tall Kitchen Trash Bags |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Maximum Volume Capacity | 13 gal |
| Waste Bag Thickness | 0.66 mil |
| Waste Bag Material(s) | Plastic |
| Scent Indicator | No |
| Width | 23.75" |
| Depth | 23.75" |
| Height | 28" |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Waste Bag Closure Type | Tie-Flap |
| Waste Bag Closure Details | Quick-Tie Flaps |
| Grade | Heavy-Duty |
| Bottom Seal | Flat |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 7.1600 |
|---|---|
| Brand | Glad |
| UPC | 012587159316 |
| MPN | 15931 |

Log In