We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus 4-port USB Hub, USB Type A, External, 4 USB Port(s), 4 USB 3.0 Port(s)
SKU
INGMYB3286
by Targus
$57.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Turn 1 port into 4 with the 4 USB 3.0 ports
- USB 3.0 provides transfer speeds up to 10 times faster than USB 2.0
- Connect a mouse, keyboard, flash drive, external hard drive, or your smartphone to charge
- Overcurrent protection prevents short circuits and electrical current overload
- Windows and Mac OS compatible
Category: Hubs
Turn one USB port into four with the Targus USB 3.0 4-Port Hub. To connect to more, simply plug in up to four peripherals in the USB ports and connect the tethered USB cable into your computer's USB 3.0 port. This hub provides transfer speeds up to 10 times faster than USB 2.0. And its compact design makes it easy to take it along with you anywhere you go. Overcurrent protection prevents short circuits and electrical current overload.
| Brand Name | Targus |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.5" |
| Form Factor | External |
| Height | 1.5" |
| Host Interface | USB Type A |
| Manufacturer Part Number | ACH124US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Number of USB 3.0 Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Platform Supported | Chrome |
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Product Color | Black |
| Product Model | ACH124US |
| Product Name | 4-port USB Hub |
| Product Type | USB Hub |
| TAA Compliant | No |
| Total Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Width | 3.4" |
| Download PDF File |
| Brand | Targus |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 092636307653 |
| MPN | ACH124US |

Log In