We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Messenger 15.6" Notebook Case, Top-loading, Handle, Shoulder Strap, 2 Pocket, Polyester
SKU
INGMH00856
by Targus
$50.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed to fit a range of laptops with screens up to 15.6" in size; including models with an extended battery..
- Two separate zipper pockets for files and magazines.
- Media storage, pen loops and accessory compartments.
- Protective padded laptop compartment.
- Interior padded laptop compartment holds most 15.4" laptops.
- Easygrip top handle and padded shoulder strap.
- Polyester.
- A comprehensive business workspace with all of the compartments you need to carry files, business cards, keys, storage drives and other on-the-go essentials. .
Category: Laptop Cases & Bags
The Targus Messenger Laptop Case fits most laptops with up to 15.6" screens. Don't be fooled by its lightweight design. A protective padded laptop compartment offers extra protection and the front load workstation includes organization essentials such as media storage, pen loops and laptop accessory compartments. Two separate zippered file sections are large enough to accommodate files and magazines. Mobility is made easy with the easy-grip top handle and adjustable padded shoulder strap. This Messenger laptop Case offers great flexibility - a simple design that's functional.
| Accessibility | Top Loading |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Application/Usage | Notebook |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features | Padded Interior |
| Closure Type | Zipper |
| Compartment Depth | 10.25" |
| Compartment Height | 14.75" |
| Compartment Width | 1.53" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 3.3" |
| Height | 12.8" |
| Manufacturer Part Number | TCM004US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Product Model | TCM004US |
| Product Name | 15.6" Messenger Laptop Case |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Messenger |
| Weight (Approximate) | 1.57 lb |
| Width | 15.3" |
| Download PDF File |
| UPC | 092636220334 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.4500 |
| MPN | TCM004US |
| Brand | Targus |

Log In