We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Slipskin TSS932 Carrying Case (Sleeve) for 14" Notebook, Black, TAA Compliant, Wear Resistant, Handle
SKU
INGM4N3244
by Targus
$51.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Form-fitting sleeve.
- Woven side webbing protects against wear.
- Durable metal zipper pulls stands the test of time.
- Padded laptop compartment with zipper closure secures the device.
- Front pocket stores peripherals and office supplies.
- Hideaway handles allow for multiple carrying options .
Category: Laptop Cases & Bags
Ramp up your versatility and your protection with a case for 14" devices that can be used two ways. This cushioned 14" Slipskin Sleeve has handles that tuck away into pockets so that you can slip it into another bag or carry it as a thin briefcase.A front zippered pocket is ideal for holding a charger and small personal items. Great for work, school, or working at the closest café, the sleeve has the flexibility you want and the protection you need in an ultra-slim case that delivers ultra-mobility.
| Application/Usage | Charger |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Application/Usage | Office Supplies |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Handle |
| Closure Type | Zipper |
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.9" |
| Durability | Wear Resistant |
| Height | 11" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | TSS932 |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Product Color | Black |
| Product Line | Slipskin |
| Product Model | TSS932 |
| Product Name | 14" Slipskin Sleeve |
| Product Type | Carrying Case |
| Protection Level | Good |
| Style | Sleeve |
| TAA Compliant | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.96 oz |
| Width | 14.5" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.8000 |
|---|---|
| Brand | Targus |
| UPC | 092636320379 |
| MPN | TSS932 |

Log In