We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Spruce EcoSmart Notebook Backpack, Bump Resistant, Drop Resistant, Scratch Resistant, Polyester Body, Checkpoint Friendly, Shoulder Strap
Delivered in 2-4 business days
- Made from 21 recycled water bottles
- Patented checkpoint-friendly design unzips to lay flat for TSA screening
- SafePort Sling drop protection keeps your laptop suspended during drops
- Dedicated tablet pocket
- Convenient quick-access pockets to stash your gear
- Padded, adjustable shoulder straps
- Padded back panel
- 1 water bottle pocket
A perfect blend of style and storage, the Spruce EcoSmart Checkpoint-Friendly Backpack is designed to protect laptops up to 15.6" in size with its SafePort Sling drop protection. Eco-friendly to its core, it's constructed from 21 recycled plastic bottles and features nickel-free hardware and recyclable plastic components. To store your essentials, the backpack's features an organized workstation with key clip, business card holder, pen loops, and zippered accessory pocket. A quick-access front pocket provides a convenient place to store items while on the go. The padded back panel and adjustable shoulder strap allow for a customized, comfortable fit. And for optimal travel, the patented checkpoint-friendly design helps you fly through airport screenings without removing your laptop. A colorful green interior lightens the case, making items stored inside more visible. Both sleek and sporty, the Spruce line offers a durable option with carefully selected materials to minimize your carbon footprint.
| Additional Information | Including custom designed pockets for your Apple products and accessories; PVC-free, nickel-free and recyclable plastic components |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Application/Usage | Accessories |
| Application/Usage | Notebook |
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Name | Targus |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Compatibility | Notebook - 15.6" Display Screen; Apple - MacBook Pro |
| Country of Origin | China |
| Depth | 5.3" |
| Durability | Bump Resistant |
| Durability | Drop Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Height | 18.8" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Manufacturer Part Number | TBB013US |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Color | Black |
| Product Line | Spruce EcoSmart |
| Product Material | Polyester |
| Product Model | TBB013US |
| Product Name | 15.6" Spruce EcoSmart Checkpoint Friendly Backpack |
| Product Type | Carrying Case |
| Protection Level | Good |
| Recycled | No |
| Style | Backpack |
| TAA Compliant | No |
| Tablet Compartment | Yes |
| Volume Capacity | 7.13 gal |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Width | 13" |
| UPC | 092636244903 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4000 |
| MPN | TBB013US |
| Brand | Targus |

Log In