We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus USB-C to 4-Port USB-A Hub, USB Type C, External, 4 USB Port(s), 4 USB 3.0 Port(s)
SKU
INGM7FM707
by Targus
$73.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2-year warranty.
- This product is tested and certified as Works With Chromebook, which means it meets Google's compatibility standards and works seamlessly with your Chromebook.
- Max 900mA output per USB-A port*.
- Windows and MacOS compatible.
- Supports up to 5Gbps data transfer rate per USB-A port.
- Turn one USB-C port into 4 USB-A 3.0 ports .
Category: Hubs
Connect up to four USB-A devices with this USB-C hub that delivers quick transfer speeds effortlessly.
| Brand Name | Targus |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.5" |
| Form Factor | External |
| Height | 3.7" |
| Host Interface | USB Type C |
| Manufacturer Part Number | ACH226BT |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Number of USB 3.0 Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Platform Supported | Chrome |
| Platform Supported | Mac |
| Platform Supported | PC |
| Product Color | Silver |
| Product Model | ACH226BT |
| Product Name | USB-C to 4-Port USB-A Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Total Number of USB Ports (Interfaces/Ports) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Width | 1.8" |
| Brand | Targus |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 092636341435 |
| MPN | ACH226BT |

Log In