We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradeselect CTM4P40 Cable Tie, 0.79 in Max Bundle Dia, Nylon, Natural
SKU
ORG3058278
by Tradeselect
$14.51 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Ideal storage temperature is around 23 deg C, with humidity over 50%
- Open the bag only when needed and seal back to keep the moisture
- Avoid exposing the cable ties to direct sunlight, unless they are UV, weather resistant
- Avoid storing cable ties next to heating objects such as heaters
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Connectors, Cable Ties
Tradeselect Cable Tie, Miniature, 0.12 in Diameter Minimum Bundle, 0.79 in Diameter Maximum Bundle, 4 in Length, 0.1 in Width, Nylon, Natural, 18 lb Tensile Strength
| Color | Natural |
|---|---|
| Length | 4 |
| Material | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter | 0.79in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.12in |
| Tensile Strength | 18lb |
| Type | Miniature |
| Width | 0.1 |
| Weight (lbs) | 0.0100 |
|---|---|
| Brand | Tradeselect |
| UPC | 626463041437 |
| MPN | CTM4P40 |

Log In