We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradeselect CTR79WP20 Releasable Tie, 1.97 in Max Bundle Dia, Nylon, Black
SKU
ORG3058427
by Tradeselect
$15.20 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal storage temperature is around 23 deg C, with humidity over 50%
- Open the bag only when needed and seal back to keep the moisture
- Avoid exposing the cable ties to direct sunlight, unless they are UV-, weather-resistant
- Avoid storing cable ties next to heating objects such as heaters
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Connectors, Cable Ties
Tradeselect Releasable Tie, 0.2 in Diameter Minimum Bundle, 1.97 in Diameter Maximum Bundle, 6.6 Grade, 7.9 in Length, 0.18 in Width, Nylon, Black, 50 lb Tensile Strength
| Color | Black |
|---|---|
| Grade | 6.6 |
| Length | 7.9 |
| Material | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter | 1.97in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.2in |
| Tensile Strength | 50lb |
| Width | 0.18 |
| Brand | Tradeselect |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0100 |
| UPC | 626463041710 |
| MPN | CTR79WP20 |

Log In