We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradeselect CTS145P500 Cable Tie, 3.78 in Max Bundle Dia, Nylon, Natural
SKU
ORG3058450
by Tradeselect
$45.60 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal storage temperature is around 23 deg C, with humidity over 50%
- Open the bag only when needed and seal back to keep the moisture
- Avoid exposing the cable ties to direct sunlight, unless they are UV-, weather-resistant
- Avoid storing cable ties next to heating objects such as heaters
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Connectors, Cable Ties
Tradeselect Cable Tie, Standard, 0.28 in Diameter Minimum Bundle, 3.78 in Diameter Maximum Bundle, 6.6 Grade, 14-1/2 in Length, 0.19 in Width, Nylon, Natural, 50 lb Tensile Strength
| Color | Natural |
|---|---|
| Grade | 6.6 |
| Length | 14-1/2 |
| Material | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter | 3.78in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.28in |
| Tensile Strength | 50lb |
| Type | Standard |
| Width | 0.19 |
| UPC | 626463041635 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7500 |
| MPN | CTS145P500 |
| Brand | Tradeselect |

Log In