We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradeselect CTS75WP20 Cable Tie, 1.77 in Max Bundle Dia, Nylon, Black
SKU
ORG3057056
by Tradeselect
$14.61 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal storage temperature is around 23 deg C, with humidity over 50%
- Open the bag only when needed and seal back to keep the moisture
- Avoid exposing the cable ties to direct sunlight, unless they are UV-, weather-resistant
- Avoid storing cable ties next to heating objects such as heaters
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Connectors, Cable Ties
Tradeselect Cable Tie, Standard, 0.16 in Diameter Minimum Bundle, 1.77 in Diameter Maximum Bundle, 6.6 Grade, 7-1/2 in Length, 0.19 in Width, Nylon, Black, 50 lb Tensile Strength
| Color | Black |
|---|---|
| Grade | 6.6 |
| Length | 7-1/2 |
| Material | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter | 1.77in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.16in |
| Tensile Strength | 50lb |
| Type | Standard |
| Width | 0.19 |
| Weight (lbs) | 0.6200 |
|---|---|
| Brand | Tradeselect |
| UPC | 626463041529 |
| MPN | CTS75WP20 |

Log In