We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tradeselect CTX24P10 Cable Tie, 6.38 in Max Bundle Dia, Nylon, Natural
SKU
ORG3058328
by Tradeselect
$17.80 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal storage temperature is around 23 deg C, with humidity over 50%
- Open the bag only when needed and seal back to keep the moisture
- Avoid exposing the cable ties to direct sunlight, unless they are UV-, weather-resistant
- Avoid storing cable ties next to heating objects such as heaters
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Connectors, Cable Ties
Tradeselect Cable Tie, 0.43 in Diameter Minimum Bundle, 6.38 in Diameter Maximum Bundle, Extra Heavy-Duty Duty Rating, 6.6 Grade, 24 in Length, 0.35 in Width, Nylon, Natural, 175 lb Tensile Strength
| Color | Natural |
|---|---|
| Duty Rating | Extra Heavy-Duty |
| Grade | 6.6 |
| Length | 24 |
| Material | Nylon |
| Maximum Bundle Diameter | 6.38in |
| Minimum Bundle Diameter | 0.43in |
| Tensile Strength | 175lb |
| Width | 0.35 |
| Weight (lbs) | 0.0300 |
|---|---|
| Brand | Tradeselect |
| UPC | 626463041673 |
| MPN | CTX24P10 |

Log In