We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks Mini Fast Ethernet Media Converter, 1 x Network (RJ-45), 1 x ST Ports, 10/100Base-TX, 100Base-FX, 1.24 Mile
SKU
INGMRG1802
by Lantronix
$118.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Expand your network capacity and fulfill requirement with this 2 transceiver/media converter.
- With Optical Fiber cable, get the desired data transfer rate up to a required distance.
- With 10/100Base-TX technology get up to 100Mbps data transfer rate over optical fiber cable.
- Desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet .
Category: Network Transceivers
Fiber Integration Used in pairs or as a single unit, this mini media converter will ease the integration of fiber optic cabling into copper-rich Fast Ethernet environmentsExtend Network Distance Fiber supports the transmission of Fast Ethernet data over much longer distances than is possible twisted pairLow-Latency Design As a layer-1 design, this Mini converter will retransmit Fast Ethernet signals without any store-and-forward packet inspection delays found in other layer-2 devices
| Brand Name | Transition Networks |
|---|---|
| Certifications & Standards | FCC Class A; CISPR22/EN55022 Class A; EN55024; CE Mark |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 3.3" |
| Digital Audio (Interfaces/Ports) | No |
| Digital Audio/Video (Interfaces/Ports) | No |
| DVI (Interfaces/Ports) | No |
| DVI | No |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Management Port (Interfaces/Ports) | No |
| Manufacturer Part Number | M/E-TX-FX-01-NA |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Maximum Distance Supported | 1.24 Mile |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| Parallel Port (Interfaces/Ports) | No |
| Product Model | M/E-TX-FX-01 |
| Product Name | Mini Fast Ethernet Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB (Interfaces/Ports) | No |
| USB | No |
| Width | 1.8" |
| UPC | 648177037667 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8500 |
| MPN | M/E-TX-FX-01-NA |
| Brand | Lantronix |

Log In