We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks SGPAT1039-105 Transceiver/Media Converter, Network (RJ-45), 1x PoE+ (RJ-45) Ports, 1 x LC Ports, Multi-mode
Delivered in 2-4 business days
- Jumbo frame support.
- Supports Auto-Negotiation, Auto MDI/MDI-X, Active Link Pass Through (ALPT), and Remote Fault Detection.
- SFP slots can support 100Base-FX, 1000Base-X, or SGMII based (MSA compliant) SFP modules.
- 4-port version offers (2) RJ-45 PoE+ ports and (2) open SFP slots, device can be configured as a 4-port switch (with or without redundant fiber) or as two independent PoE+ media converters.
- 3-port version offers (1) RJ-45 PoE+ port and (2) open SFP slots, device can be configured as a 3-port switch or as a 2-port media converter with redundant fiber links.
- Various fiber versions available supporting fixed SC, fixed LC, and open SFP slots.
- Supports full 30 Watts of power to each twisted pair port.
- 2-port 10/100/1000 copper to fiber media conversion with IEEE 802.3at PoE+ on the copper port.
- External AC/DC power supply included with country specific power cord.
- Wall mount, DIN Rail, or table top installation .
The SGPAT10xx-105 is a 10/100/1000Base-T to 1000Base-SX/LX Gigabit Ethernet Media Converter, which easily and affordably facilitates the connection between different types of network cabling, while also injecting PoE+ power through the copper RJ-45 port. Being a Power Sourcing Equipment (PSE) device, the SGPAT media converter combines data received over a fiber optic link with 56VDC input power to provide power and data to a Powered Device (PD) over twisted pair cabling while complying with the IEEE 802.3at PoE+ standard, which is also backwards compatible with the IEEE 802.3af PoE standard. The converter is available in 2-port, 3-port, and 4-port versions and includes PD signature sensing and power monitoring features. Other features include over-current protection, under-current protection, and fault protection input. Active Link Pass Through (ALPT) is supported, which is an automatically activated version of Link Pass Through (LPT) that allows the converter to detect the loss of Receive (Rx) signals on either fiber or copper port and propagate the failure to the end devices, preventing the media converter from isolating those link failures. During a Link Pass Through event, the Auto Power Reset feature will re-set the power to the end PD device, ensuring it is ready to go when the LPT event is corrected.
| Brand Name | Transition Networks |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 4.8" |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Standard | 50/125 µm |
| Fiber Optic Cable Standard | 62.5/125 µm |
| Fiber Optic Wavelength | 850 nm |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Form Factor | Standalone |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Manufacturer Part Number | SGPAT1039-105-NA |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-SX/LX |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Number of LC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 1 |
| Package Contents | SGPAT1039-105 Transceiver/Media Converter; Power Cord (North America) |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Family | SGPAT |
| Product Model | SGPAT1039-105 |
| Product Name | SGPAT1039-105 Transceiver/Media Converter |
| Product Series | SGPAT |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Width | 3.3" |
| Download PDF File |
| UPC | 648177041190 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.3000 |
| MPN | SGPAT1039-105-NA |
| Brand | Lantronix |

Log In