We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks Stand-alone Fast Ethernet Media Converter 100Base-TX to 100Base-FX, 1 x Network (RJ-45), 1 x LC Ports, Multi-mode, Fast Ethernet
SKU
INGM7AD567
by Lantronix
$238.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Supports all 100Mbps SFP Modules.
- Far-End-Fault (FEF).
- Pause.
- Automatic link restoration.
- Auto-MDI/MDIX.
- Active link pass through.
- Low latency, layer 1 design.
- Auto-negotiation.
- Used in pairs or as a single unit to integrate fiber into a 100base copper environment .
Category: Network Transceivers
The E-100BTX-FX-06 is a stand-alone media converter that provides an interface between 100Base-TX ports and 100Base-FX ports, allowing users to integrate fiber optic cabling into 100Base-TX copper environments. Operating at Layer 1, the physical layer, data is passed through the converter at line speed, making it ideal for applications where low latency is essential.
| Brand Name | Transition Networks |
|---|---|
| Depth | 4.7" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Wavelength | 1300 nm |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Standalone |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Manufacturer Part Number | E-100BTX-FX-06(LC)-NA |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Maximum Distance Supported | 1.24 Mile |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network (RJ-45) (Interfaces/Ports) | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Network Technology | 100Base-TX |
| Number of LC Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Package Contents | Stand-alone Fast Ethernet Media Converter 100Base-TX to 100Base-FX; Power Supply (North America) |
| Power Consumption | 1.75 W |
| Power Source | Power Supply |
| Product Family | E-100BTX-FX-06 |
| Product Name | Stand-alone Fast Ethernet Media Converter 100Base-TX to 100Base-FX |
| Product Series | E-100BTX-FX-06 |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 2 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Width | 3" |
| Download PDF File |
| UPC | 648177043316 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2000 |
| MPN | E-100BTX-FX-06(LC)-NA |
| Brand | Lantronix |

Log In