We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transition Networks TN-GLC-SX-MM-RGD SFP (mini-GBIC) Module, 1 x LC 1000Base-SX Network1
SKU
INGMDL9708
by Lantronix
$44.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
Category: Network Transceivers
The Transition Networks TN-GLC-xxx series small form factor pluggable (SFP) tranceiver modules are designed to install in any SFP port allowing for 1000Base-T, 1000Base-SX or 1000Base-LX interfaces to the network through the SFP connector. The TNGLC- xxx tranceivers are Cisco compatible and are designed for bidirectional serial-optical data communication such as Gigabit Ethernet or fiber channel at speeds up to 1.25 Gbps.
| Application/Usage | Data Networking |
|---|---|
| Application/Usage | Optical Network |
| Brand Name | Transition Networks |
| Compatibility | Multi-Sourcing Agreement; Cisco Catalyst 2970, 3560 & 3750 series switches |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | LC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 2.2" |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 0.3" |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x LC 1000Base-SX Network |
| Manufacturer Part Number | TN-GLC-SX-MM-RGD |
| Manufacturer | Transition Networks, Inc |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Product Model | TN-GLC-SX-MM-RGD |
| Product Name | TN-GLC-SX-MM-RGD SFP (mini-GBIC) Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Width | 0.5" |
| UPC | 648177030392 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | TN-GLC-SX-MM-RGD |
| Brand | Lantronix |

Log In