We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transparent Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear
SKU
MMM5910121296
by Highland™
$5.94 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sticks to a wide variety of surfaces.
- Ideal for permanent mending, holding, splicing and light-duty packaging.
- Excellent transparency.
- Dispenses easily from handheld and tabletop dispensers.
- Good handling, easy-tear, high clarity and long aging.
- Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility.
Category: Transparent Tapes
An economy-grade transparent tape with a glossy finish for basic office uses. Ideal for permanent mending, holding, splicing and light-duty packaging. Dispenses easily from handheld and tabletop dispensers. Polypropylene backing material offers transparency, conformability and flexibility. Grade: Economy; Core Size: 1"; Dispenser Included: No; Backing Material: Plastic.
| Global Product Type | Transparent Tape |
|---|---|
| Grade | Economy |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Backing Material | Plastic |
| Width | 0.5" |
| Length | 36 yds |
| Size | 0.5" x 36 yds |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Finish | Gloss |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 021200074424 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 5910121296 |
| Brand | Highland™ |







Log In