We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Transparent Tape, 1" Core, 0.75" x 27.77 yds, Crystal Clear, 3/Pack
Delivered in 2-4 business days
- Instant adhesion with excellent holding power.
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection.
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily.
- Crystal clear with a classic glossy-finish.
- Strong, secure, won't yellow with age.
- Photo-safe.
- Makes a great complement to decorate gift-wrapping paper.
When you have a million and one things to do, there's one tape to getScotch® Transparent Tape. It's clearly strongholds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi-purposeideal for all the jobs you need to get done. And clearly...clearusing 3M adhesive technology, it goes on transparently and won't yellow with age. Scotch® Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily-without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you arehome, work or schoolScotch® Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work. Offices and homes need supplies that can handle a wide range of jobs--making this tape an ideal addition. The excellent holding power and instant adhesion means you can use this tape for a wide range of applications. The long aging, stain- and moisture-resistant makeup is ideal for label protection and multi-purpose sealing.
| Backing Material | Plastic |
|---|---|
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Crystal Clear |
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Global Product Type | Tapes-Transparent |
| Grade | General Purpose |
| Length | 27.77 yds |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Size | 0.75" x 27.77 yds |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 0.75" |
| UNSPSC | 31201503 |
| Brand | Scotch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| UPC | 021200471797 |
| MPN | 600K3 |

Log In