We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tray Mobile Cubbie, 48w x 15d x 29.5h, Birch/Assorted
SKU
JNT0421JC
by Jonti-Craft
$983.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Cubbie holes are 8 3/4w x 14d x 5 1/2h.
- KYDZSafe edges.
- Hardboard recessed backs.
- All storage units are 15" deep.
Category: Classroom Furniture
Cubbie holes are 8 3/4w x 14d x 5 1/2h. KYDZSafe edges. Hardboard recessed backs. All storage units are 15" deep. KYDZTuff finish. Caster mounted. With Colored TraysRed, blue, yellow, green and orange. Color: Birch; Blue; Green; Orange; Red; Yellow; Overall Width: 48"; Overall Depth: 15"; Overall Height: 29.5".
| Color(s) | Birch; Blue; Green; Orange; Red; Yellow |
|---|---|
| Compartment Depth | 14" |
| Compartment Height | 5.5" |
| Compartment Width | 8.75" |
| Edge Detail Profile | KYDZSafe® Edge |
| Global Product Type | Early Learning Cubbies & Shelving |
| Material(s) | Russian Baltic Birch |
| Number of Compartments | 20 |
| Overall Depth | 15" |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 48" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | With Colored Trays—Red, blue, yellow, green and orange. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Jonti-Craft |
|---|---|
| Weight (lbs) | 121.0000 |
| UPC | 743080004512 |
| MPN | 0421JC |

Log In