We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TRENDnet TPE-BG102g- 10-Port Gigabit 240W PoE++ Switch with 4 x 95W PoE++ Ports- 4 x 30W PoE+ Ports- 2 Gigabit SFP Slots, 240W PoE Budget- 1U 19" Rack Mountable, 10 Ports, 2 Layer Supported, Modular, 240 W PoE Budget
Delivered in 2-4 business days
4 x Gigabit PoE++ ports (up to 95W); 4 x Gigabit PoE+ ports (up to 30W); 2 x Gigabit SFP Slots; 240W PoE power budget; 20Gbps switching capacity; Internal power supply; Sturdy 1U 19" rack mountable metal housing; Lifetime Warranty; NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only). TRENDnet's Unmanaged Gigabit PoE++ Switches provide high bandwidth performance, ease of use, and reliability. These IEEE 802.3bt compliant switches feature a sturdy 1U 19" rack mountable metal housing with mounting brackets included. These high power PoE++ switches also offer SFP slots for long distance fiber network applications.Installers and integrators can save on equipment costs and reduce installation time with TRENDnet's unmanaged high power PoE++ switches by delivering up to 95W per port of PoE++ power and data over existing Ethernet cables. Easily network PoE devices such as high-power wireless access points, PTZ cameras, digital signage, IPTV decoders, access controls, and more with these high power PoE++ switches.
| Brand Name | TRENDnet |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 9.1" |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type (I/O Expansions) | SFP (mini-GBIC) |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 1.7" |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | No |
| Manufacturer Part Number | TPE-BG102G |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Modular (Interfaces/Ports) | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Number of SFP Slots (I/O Expansions) | 2 |
| Number of Total Expansion Slots (I/O Expansions) | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Package Contents | 10-Port Gigabit PoE++ Switch; Quick Installation Guide; Rackmount kit; Power Cord |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 240 W |
| Port/Expansion Slot Details (Interfaces/Ports) | 2 x Gigabit Ethernet Gigabit SFP Slots |
| Port/Expansion Slot Details (Interfaces/Ports) | 4 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Port/Expansion Slot Details (Interfaces/Ports) | 4 x Gigabit Ethernet PoE++ |
| Power Consumption | 280 W |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Model | TPE-BG102g |
| Product Name | 10-Port Gigabit PoE++ Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Shared SFP Slot (I/O Expansions) | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Total Number of Network Ports (Interfaces/Ports) | 10 |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Width | 13" |
| Download PDF File |
| UPC | 710931161830 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.4000 |
| MPN | TPE-BG102G |
| Brand | TRENDnet |

Log In