We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Triangular Umbrella Stand, Steel/Plastic, 10.25w x 10.25d x 23.67h, Black
SKU
ABAPMTRIA2N
by Alba
$129.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Innovative concept of umbrella stand.
- Large capacity holds up to twelve umbrellas.
- Cut-out umbrella design on each side helps guarantee a fast drying time.
- The water retainer is 1" deep.
Category: Office Wardrobe
Triangular umbrella stand offers a large capacity, holds up to twelve umbrellas. Clever umbrella cut-out design on the sides provide excellent ventilation and speeds up drying time. Equipped with a water retainer. Three interior hooks to hang pocket umbrellas. No tools required for assembly. Mounting: Stand Alone; Width: 10.25"; Depth: 10.25"; Height: 23.67".
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Depth | 10.25" |
| Global Product Type | Cane & Umbrella Stands |
| Hanging Capacity | 12 Umbrellas |
| Height | 23.67" |
| Hook Finish | Black |
| Hook Material | Plastic |
| Mounting | Stand Alone |
| Number of Hangers/Hooks | 3 Hooks for Small Pocket Umbrellas |
| Package Includes | (3) Small Hooks for Pocket Umbrellas |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Storage | Umbrella Holder |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight | 11 lbs |
| Width | 10.25" |
| Brand | Alba |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.3000 |
| UPC | 03129710012336 |
| MPN | PMTRIA2N |

Log In