We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trigger Grip Grinder, 5 in dia, 13 A, 9000 rpm
SKU
ORS115DWE43113
by DeWalt
$248.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- The high performance grinder with trigger grip is powered by a 13 amp motor.
- Equipped with Dust Ejection System™ technology to protect the tool from damaging dust and debris that enters through air intake vents.
Category: Hand Tools
The high performance grinder with trigger grip is powered by a 13 amp motor. Equipped with Dust Ejection System™ technology to protect the tool from damaging dust and debris that enters through air intake vents.
| Amps [Nom] | 13 A |
|---|---|
| Control Type | Trigger |
| Includes | Inner Flange; Outer Flange; Type 27 Guard |
| Length [Nom] | 15 in |
| Power Cap. [Max] | 2.3 hp |
| Speed [Max] | 9000 rpm |
| Spindle Thread | 5/8 in-11 |
| Watts [Nom] | 1700 W |
| Wheel Diam [Nom] | 5 in |
| Country of Origin | IN |
| Manufacturer | DeWalt® |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.9200 |
| UPC | 885911492775 |
| MPN | DWE43113 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In