We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trimaco BUTYL II 85321 Drop Cloth, 12 ft L, 9 ft W, Canvas, Beige/Cream
SKU
ORG8558637
by TRIMACO
$34.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leak-resistant coating
- Thick, absorbent canvas drop cloth drapes well over furniture and stays in place
- Durable and reusable
- Highly absorbent canvas layer combined with a leak and slip resistant plastic backing
- Designed with thick, absorbent 7 oz canvas
- Absorbs spills
- Spot clean only
- For use while painting, wallpapering and leaf collection
Category: Painting Accessories
Trimaco's Butyl II two layer canvas drop cloth is guaranteed to outperform a traditional canvas drop cloth. It's absorbent canvas top layer and leak resistant poly backing makes it a no-brainer for all of your projects. Because it is super absorbent, leak resistant, dustproof and drapes well over furniture you know clean up won't be a hassle.
| Color | Beige/Cream |
|---|---|
| Length | 12in |
| Material | Canvas |
| Thickness | 1/32in |
| Width | 9in |
| UPC | 047034853219 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9900 |
| MPN | 85321 |
| Brand | TRIMACO |

Log In