We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trimaco ONE TUFF 90039 Drop Cloth, 15 ft L, 12 ft W, Sontara Fabric, Blue
SKU
ORG9073693
by TRIMACO
$40.55 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Absorbent and tear resistant drop cloth
- Blue fabric is absorbent and avoids tracking
- PE film back prevents slipping and provides leak proof protection
- Superior durability
- Highly resistant to tears and punctures
- Use fabric side up
- Better protection than canvas drop cloth
- For use while painting and staining
Category: Painting Accessories
Trimaco's One Tuff Drop cloths consist of a durable fabric backed with a specially engineered PE film. Great for painting, plastering and staining. One Tuff is perfect for interior construction projects, painting and moving.
| Color | Blue |
|---|---|
| Length | 15in |
| Material | Sontara Fabric |
| Thickness | 0.011in |
| Width | 12in |
| UPC | 047034900395 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.3600 |
| MPN | 90039 |
| Brand | TRIMACO |

Log In