We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trimmable Tiger Flap Discs, 4 1/2 in, 80 Grit, 7/8 in Arbor, 13,000 rpm
SKU
ORS80450004
by Weiler
$824.88 /10BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- This unique Tiger Disc design enables the operator to trim away the back of the disc, exposing more flap abrasive
- The backing can be trimmed up to 3/8" from the original diameter, dramatically extending the life of the disc
Category: Coated Abrasives
This unique Tiger Disc design enables the operator to trim away the back of the disc, exposing more flap abrasive. The backing can be trimmed up to 3/8" from the original diameter, dramatically extending the life of the disc.
| Abrasive Material | Zirconium |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | Tiger® |
| Applicable Materials | Steel; Most Metals; Cast Iron; Non-Ferrous Soft Metal |
| Applications | Grinding; Finishing; Weld blending; Deburring |
| Arbor Diam [Nom] | 7/8 in |
| Body Material | Plastic |
| Dia. [Nom] | 4 1/2 in |
| Grit | 80 |
| Mounting | Arbor Hole |
| Speed [Max] | 13 |
| 000 rpm | |
| Tool Shape | Type 29 |
| Used With | Right Angle Grinder |
| Wt. | 2 lb |
| Weight (lbs) | 2.1000 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| UPC | 012382500047 |
| MPN | 50004 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Silica, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |






Log In