We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TRIMpak CD/DVD Case, Clear, 200/Pack
SKU
VER93975
by Verbatim
$97.72 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thinner, lighter and more durable than traditional jewel cases.
- Store media in 60% less space than a jewel case.
- Meets U.S. Postal requirements for single and bulk shipments.
Category: Disk Burners & Media
When it comes to storing and transporting CDs and DVDs, the choice is clear. TRIMpak prevents your CDs and DVDs from being scratched or broken during transport. They are ideal for storing your data, music, movies and more. Exterior Material(s): Plastic; Media Quantity Held: 1; Media Stored: CD; DVD; Color(s): Clear.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 4.95" |
| Exterior Material(s) | Plastic |
| Global Product Type | Jewel Cases |
| Height | 0.16" |
| Media Quantity Held | 1 |
| Media Stored | CD; DVD |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 4.89" |
| UPC | 023942939757 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 14.6300 |
| MPN | 93975 |
| Brand | Verbatim |

Log In