We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Cisco GLC-T Compatible SFP Mini Transceiver 1000Base-TX Copper, For Data Networking, Optical Network 1 RJ-45 10/100/1000Base-TX Network LAN, Twisted Pair, Category 5e, Category 6Gigabit Ethernet, 10/100/1000Base-T
SKU
INGM8E2635
by Tripp Lite
$76.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Hot-pluggable for installation without rebooting or shutting down
- Data transfer rates up to 1 Gbps
- Transmits up to 328 ft. (100 m) with RJ45 cabling
- 10/100/1000 auto-sensing RJ45 port with auto MDI/MDI-X support
- Metallic housing for low EMI and power dissipation
- Supports up to 1.25 Gbps bi-directional communication
Category: Server Cabinets
The N286-01GTX Cisco GLC-T Compatible 1000Base-TX Copper RJ45 SFP Mini Transceiver with an RJ45 Ethernet connector functions just like the Cisco GLC-T transceiver module and is designed to operate with Cisco networking equipment. It also meets or exceeds the GLC-T's original specifications and complies with MSA standards.This 1000Base-TX copper transceiver is fully hot-pluggable, so you can install it without shutting down the network or rebooting your device. It supports data transfer rates up to 1 Gbps with auto-negotiation up to 328 feet (100 meters) and automatic MDI/MDI-X crossover support. Its metallic housing allows low EMI and power dissipation. It supports up to 1.25 Gbps bi-directional communication.
| Application/Usage | Data Networking |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | RJ-45 |
| Country of Origin | China |
| Depth | 2.2" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.3" |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x RJ-45 1000Base-TX LAN |
| Manufacturer Part Number | N286-01GTX |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 1000Base-TX |
| Package Contents | Cisco N286-01GTX SFP (mini-GBIC) Module; Owner's manual |
| Product Model | N286-01GTX |
| Product Name | N286-01GTX Cisco GLC-T Compatible 1000Base-TX Copper RJ45 SFP Mini Transceiver |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Width | 0.5" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332197412 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | N286-01GTX |
| Brand | Tripp Lite |

Log In