We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite DisplayPort 1.2 to All-in-one Converter
Delivered in 2-4 business days
- Plug-and-play technology connects immediately without software or drivers
- DVI port supports video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p)
- HD15 port supports video resolutions up to 1920 x 1200, including 1080p
- HDMI port supports UHD video resolutions up to 3840 x 2160 at 24/30 Hz
- Perfect for trade shows, classrooms, lecture halls and more
DisplayPort 1.2 to VGA/DVI/HDMI converter adapter connects your laptop or tablet's DisplayPort to a VGA, DVI or HDMI display. The all-in-one unit contains separate female DVI, HD15 and HDMI ports. Plug-and-play technology makes installation quick and simple - with no software or drivers to install. Converter adapter supports video resolutions up to 1920 x 1080 (DVI), and 1920 x 1200, including 1080p (HD15) and 3840 x 2160 (HDMI). It also supports 36-bit Deep Color (12 bits per channel). The passive adapter requires the connected computer to have a DP++ (DisplayPort++) port. Converter adapter is compatible with laptops, tablets and other devices equipped with a female DisplayPort. With its small size and built-in cable, this unit is perfect for stowing in your laptop bag and carrying to school, the office or the latest trade show.
| Additional Warranty Information | 3 year limited warranty |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | DVI/DisplayPort/HDMI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Country of Origin | Vietnam |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Device Supported | Monitor |
| Device Supported | Notebook |
| Device Supported | Projector |
| Device Supported | Tablet |
| Device Supported | TV |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | P136-06N-HDV-4K |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Model | P136-06N-HDV-4K |
| Product Name | P136-06N-HDV-4K DisplayPort/HDMI/DVI/VGA Audio/Video Cable |
| Product Type | A/V Cable |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| UNSPSC | 26121604 |
| Download PDF File |
| UPC | 037332190840 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | P136-06N-HDV-4K |
| Brand | Tripp Lite |

Log In