We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Laptop Power Adapter Cord C14 to C5 Adapter 7A 250V 18 AWG 6 ft. (1.83 m) Black, 2.5A, 18AWG (IEC-320-C14 to IEC-320-C5) 6-ft"
SKU
INGMGA1561
by Tripp Lite
$32.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 6ft C14 to C5 Power cord
- 3 x 18AWG
- Lifetime Warranty
Category: Power Cables
Laptop Power Adapter Cord Connects Notebook Computers to an AC Outlet. This C5 to C14 power cord is designed for connecting a notebook computer, laptop or other device with a three-slot C6 inlet to a UPS system, PDU or other C13 connector. The six-foot length allows you flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Connector on First End | IEC 60320 C5 |
| Connector on Second End | IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 6 ft |
| Country of Origin | China |
| Current Rating | 2.50 A |
| Device Supported | Computer |
| Device Supported | Notebook |
| Device Supported | PDU |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C5 |
| First End Connector Type | IEC 60320 C5 |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer Part Number | P014-006 |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Color | Black |
| Product Model | P014-006 |
| Product Name | P014-006 Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Download PDF File |
| UPC | 037332098757 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| MPN | P014-006 |
| Brand | Tripp Lite |

Log In