We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite Protect It! 8-Outlet Industrial Safety Surge Protector 25 ft. Cord 3900 Joules Cord Wrap Hang Holes, Receptacles: 8 x NEMA 5-15R, 3900J
Delivered in 2-4 business days
- 8 outlets (including transformer outlets and 4 safety covers)
- 25 ft. extra-long cord
- 3900 joule rating
- Cord wrap with hang holes
- Rugged metal case
- $100,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
This Tripp Lite surge suppressor is designed to provide safe, reliable surge protection in harsh environments. A high 3900 joule rating can protect connected equipment against even the strongest surges. 8 outlets protect connected equipment against damaging surges, spikes and line noise. Convenient transformer outlets accommodate multiple transformers without blocking other outlets. A 25 ft. grounded cord with integrated cord clip reaches distant outlets. A lighted on/off switch with integrated circuit breaker provides power control over connected equipment. Breaker protects against dangerous system overload. Protected LED confirms that connected equipment is being protected. 4 safety covers shield unused outlets from debris and accidental contact. A rugged metal case stands up to the harshest environments. Built-in cord wrap with hang holes provides convenient cord management. Integrated keyhole slots on bottom panel provide convenient wall/desk mounting. Tripp Lite will repair or replace any connected equipment damaged by surges, including direct lightning strikes, up to $100,000 and for life! As an added safety feature, the surge suppressor's bright yellow color alerts you and others that power cords and tools are in use.
| Brand Name | Tripp Lite |
|---|---|
| Certifications & Standards | OSHA |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1.6" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 10.3" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | TLM825SA |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | TLM825SA 8-Outlet Safety Surge Suppressor; 4 x Safety Covers; Owner's Manual |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Power Cord/Cable Length | 25 ft |
| Product Family | Protect It! |
| Product Line | Protect It! |
| Product Model | TLM825SA |
| Product Name | Protect It! TLM825SA 8-Outlet Safety Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Shipping Depth | 9" |
| Shipping Height | 12.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Shipping Width | 2.40" |
| Surge Energy Rating | 3900 J |
| Weight (Approximate) | 4.52 lb |
| Width | 5.1" |
| Weight (lbs) | 5.1000 |
|---|---|
| Brand | Tripp Lite |
| UPC | 037332140067 |
| MPN | TLM825SA |

Log In