We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite SFP Transceiver MM Fiber Cisco GLC-SX-MMD Compatible 1000Base-SX 550M LC, For Data Networking, Optical Network, 1 x 1000Base-SX, 50/125 m, 62.5/125 m Optical Fiber, 1.25 Gbps Gigabit Ethernet
SKU
INGMYU8528
by Tripp Lite
$73.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Computers & Hardware
Tripp Lite N286-01GSX-MDLC, SFP+ (mini-GBIC) transceiver module, is designed for use with Cisco networking equipment, and is functionally equivalent to Cisco part number GLC-SX-MMD=. This transceiver is manufactured to meet or exceed the specifications of the original Cisco unit, and to comply with Multi Source Agreement (MSA) standards. Tripp Lite guarantees 100% compatibility with Cisco networking hardware, and will initialize and perform identically to an OEM transceiver. See "Features" tab for a list of most common Cisco devices used with this model transceiver.
| Application/Usage | Data Networking |
|---|---|
| Application/Usage | Optical Network |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Compatibility | MSA CompliantCiscoNetworking Products:; 1921 Series Router; 1941 Series Router; 2600 Series Router; 2800 Series Router; 2900 Series Router; 3700 Series Router; 3800 Series Router; 3900 Series Router; 7200 Series Router; uBR7200 Series Router; 7300 Series Router; 7600 Series Router; uBR10000 Series Router; Shared Port Adapter; MWR 2941 Mobile Wireless Routers; 892F Series; Catalyst Express 500; Catalyst Express 520; ME 3400; ME 3600X; ME 3800X; ME 4900 Series; ME 6500 Series; Catalyst 2940 Series; Catalyst 2960 series; Catalyst 2960-S Series; Catalyst 2960-C Series; Catalyst 2970 series; Catalyst 2975 Series; Catalyst 3560 Series; Catalyst 3560-E Series; Catalyst 3560-X Series; Catalyst 3560-C Series; Catalyst 3750 series; Catalyst 3750 E-series; Catalyst 3750-X series; IE3010 series; Catalyst 4500 series; Catalyst 4900 series; Catalyst 6500 series; Catalyst 2350 Series; Catalyst 2360 Series; Catalyst 3000 and 3100 Blade Switches; Nexus 7000 Series |
| Connector Type (Interfaces/Ports) | LC |
| Country of Origin | China |
| Depth | 2.2" |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Standard | 50/125 µm, 62.5/125 µm |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.3" |
| Interfaces/Ports Details (Interfaces/Ports) | 1 x LC Duplex 1000Base-SX Network |
| Manufacturer Part Number | N286-01GSX-MDLC |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Package Contents | Cisco Compatible 1000Base-SX SFP Transceiver with DDM, MMF, 850nm, 550M, LC; Quick Start Guide |
| Product Model | N286-01GSX-MDLC |
| Product Name | Cisco Compatible 1000Base-SX SFP Transceiver with DDM, MMF, 850nm, 550M, LC |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
| Width | 0.5" |
| Download PDF File |
| Brand | Tripp Lite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 037332185488 |
| MPN | N286-01GSX-MDLC |

Log In