We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite UPS 2200VA 1800W Smart Online Rackmount LCD Sine Wave USB DB9, 2U Rack/Tower, 4 Minute Stand-by, 100 V AC, 110 V AC, 115 V AC, 120 V AC, 127 V AC Input, 100 V AC, 110 V AC, 115 V AC, 120 V AC, 127 V AC Output
Delivered in 2-4 business days
Tripp Lite Smart Online UPS systems offer high performance power protection ideal for critical server and network equipment in datacenters, computer rooms and network closets. Online, double-conversion Uninterruptible Power Supply (UPS) with Transformerless, IGBT technology maintains perfectly regulated output power by continuously converting raw AC input to DC, then re-converting output back to AC. Fully regulated sine wave AC output with +/-2% voltage regulation powers network equipment continuously, even during severe brownouts and overvoltages, all without depleting UPS battery reserves. Maintains battery-derived AC output during power failures with zero transfer time. Extended runtime options available. Interactive LCD interface reports UPS operating mode, detailed UPS and site-power data, plus enables a variety of UPS setup and configuration options. Highly efficient operation in optional economy mode saves BTU heat output and energy costs. Network management interfaces support communications via USB, RS-232, contact-closure and slot for network management interface options. Built-in DB9 port offers both enhanced RS-232 data and basic contact closure monitoring ability. HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X. PowerAlert monitoring software is available via free download. Emergency Power Off (EPO) interface. LED display reports UPS operating mode, line power availability, battery mode operation, inverter operation, ECO mode status and output power availability. LED/LCD display panel easily rotates for viewing in rackmount or tower configurations. Audible alarm with push-button momentary alarm-cancel and silent-mode LCD configuration options. Programmable self-test. Fault-tolerant auto-bypass mode. Battery independent restart. Field-replaceable, hot-swappable internal batteries and external battery packs.
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Bypass Switch | Automatic |
| Bypass Switch | Internal |
| Certifications & Standards | FCC Class A |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19" |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Height | 3.5" |
| Input Voltage | 100 V AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 127 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity (W) | 1800 W |
| Manufacturer Part Number | SU2200RTXLCD2U |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Output Voltage | 100 V AC |
| Output Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Package Contents | SmartOnline SU2200RTXLCD2U 2200VA Tower/Rack Mountable UPS; PowerAlert UPS Monitoring Software CD; USB Cable; RS-232 Cable; EPO (RJ11) Cable; 4-Post Rail Kit; Owner's Manual; 2 x Bolt-on Mounting Ears |
| Product Family | SmartOnline |
| Product Line | SmartOnline |
| Product Model | SU2200RTXLCD2U |
| Product Name | SmartOnline SU2200RTXLCD2U 2200VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Rack Height | 2U |
| Serial Port (Interfaces/Ports) | Yes |
| Software Included | PowerAlert UPS Monitoring Software |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| Weight (Approximate) | 62 lb |
| Width | 17.5" |
| Download PDF File |
| UPC | 037332168955 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 62.1500 |
| MPN | SU2200RTXLCD2U |
| Brand | Tripp Lite |

Log In