We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wilton 14590 Model 10-FC 0-10-1/2" Jaw Opening 4-1/8" Throat Depth "O" Series Bridge C-Clamp
SKU
B241923
by JET Tools
$753.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed to stand up to the demands of heavy industrial applications like those encountered in ship building
- Hot upset square head on spindle withstands higher torque
- Square-head spindle has large diameter rolled thread and hardened point which provides smoother operation and added strength
Category: C-Clamps
Designed to stand up to the demands of heavy industrial applications like those encountered in ship building. Hot upset square head on spindle withstands higher torque. Square-head spindle has large diameter rolled thread and hardened point which provides smoother operation and added strength.
| Body Material | Forged Steel |
|---|---|
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Square Head |
| Locking Type | Thread Locking |
| Opening Size [Max] | 10 1/2 in |
| Pressure [Nom] | 35 |
| 000 lb | |
| Spindle Diam | 1 1/4 in |
| Throat Depth [Nom] | 4 1/8 in |
| Type | Full Closing Spindle |
| Wt. | 32 1/2 lb |
| UPC | 019907145905 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 36.4000 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 14590 |
| Brand | JET Tools |

Log In