We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Windshield Paper Towels, 9.13 x 10.25, Blue, 250/Pack, 9 Packs/Carton
SKU
BWK6191
by Boardwalk
$27.14 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft for maximum absorption.
- Suitable for a variety of climates and conditions.
- Single-fold design fits all the standard dispensers.
Category: Paper Towels
Soft, absorbent and strong one-ply windshield towel features maximum absorption and is suitable for a variety of climates and conditions. Its single fold design fits all the standard dispensers. This multipurpose paper towel is ideal for light wiping tasks. Towel/Wipe Type: Windshield Paper Towels; Application: Windshields; Applicable Material: Glass; Material(s): Paper.
| Applicable Material | Glass |
|---|---|
| Application | Windshields |
| Capacity (Weight) | 15.72 lbs |
| Color(s) | Blue |
| Dirt Types | Dirt; Oil |
| For Use With | Standard Folded Towel Dispensers |
| Global Product Type | Shop Towels and Rags |
| Length | 10.25" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Pack |
| Scent | Unscented |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Windshield Paper Towels |
| Width | 9.13" |
| Brand | Boardwalk |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.7200 |
| UPC | 10749507980183 |
| MPN | 6191 |

Log In