We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Windshield Towel, 2-Ply, 9.13 x 10.25, Blue, 140/Pack, 16 Packs/Carton
SKU
TRK192122
by Tork
$60.63 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft, absorbent, strong windshield towel.
- Maximum absorption suitable for a variety of climates and conditions.
- Fits most standard dispensers.
- Higher quality reduces number of towels needed.
- Multipurpose wiper designed for light wiping tasks.
Category: Paper Towels
Tork Windshield Paper Towels are soft, absorbent and strong windshield towels. They provide maximum absorption in a variety of climates and conditions. A multipurpose paper towel for light wiping tasks. Single fold design fits all the standard dispensers. Towel/Wipe Type: Windshield Paper Towels; Application: General Purpose; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper.
| Applicable Material | Multiple |
|---|---|
| Application | General Purpose |
| Capacity (Weight) | 17.1 lbs |
| Color(s) | Blue |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified; NSF Certified |
| Dirt Types | General Purpose |
| For Use With | Tork® H22 Singlefold Towel Dispenser - 70WM1 |
| Global Product Type | Shop Towels and Rags |
| Length | 10.25" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 140 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Pack |
| Roll Length | 119 ft |
| Scent | Unscented |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Windshield Paper Towels |
| Width | 9.13" |
| Brand | Tork |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.1100 |
| UPC | 10073286616194 |
| MPN | 192122 |

Log In