We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wirebound Memo Book, Narrow Rule, Orange Cover, 5 x 3, 50 Sheets, 12/Pack
SKU
UNV20453
by Universal
$8.55 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Jot down ideas and reminders when they occur to you.
- Perfectly sized to fit inside jackets, pockets, bags and purses.
- Flexible, durable cover.
- Spiral-boundlays flat when open.
Category: Spiral Notebooks
Jot down ideas whenever they occur to you. Handy book is the perfect size for pockets, bags and purses. Spiral-bound, with a flexible, durable cover, it's easy to fold open for quick one-handed notetaking. Pocket-Sized Indicator: Y; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Edge: Side; Cover Color: Red.
| Book Width | 3" |
|---|---|
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Spine Length | 5" |
| Color Family | Red |
| Cover Color | Red |
| Dated/Undated | Undated |
| Global Product Type | Memo & Message Notebooks |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 5 x 3 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Book/Journal | 50 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 087547204535 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0400 |
| MPN | 20453 |
| Brand | Universal |

Log In